آموزش ریاضیات و معادلات دیفرانسیل

ارائه مفاهیم معادلات دیفرانسیل و ریاضیات دانشگاهی و پایه به صورت ساده و قابل فهم و شفاف

آموزش ریاضیات و معادلات دیفرانسیل

ارائه مفاهیم معادلات دیفرانسیل و ریاضیات دانشگاهی و پایه به صورت ساده و قابل فهم و شفاف

در این سایت ما بر آن هستیم بتوانیم به بهترین وجه ممکن مفاهیم به ظاهر دشوار و معضل مباحث معادلات دیفرانسیل و ریاضیات پایه و دانشگاهی را برای دانشجویان و دانش آموزان حل و فصل نماییم تا درک کنند که این کوه عظیم مشکل به راحتی قابل حذف هست به شرطی که مفاهیم درک شود و ساده سازی مفاهیم صورت گیرد .

پیوندهای روزانه

قضیه لاگرانژ یا مقدار میانگین

سه شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۱۵ ق.ظ

مشتق و مطالب مرتبط با ان نقش مهمی در ریاضیات ایفا میکند اما کاربرد قضیه لاگرانژ یا مقدار میانگین و نتایج آن در حل مسائل ریاضیات مقدماتی همیشه مهم بوده است 

اثبات اتحاد ها نامساوی ها و فرمول های مثلثاتی و تبدیل عبارتهای جبری به حاصل ضرب و حل معادله و نامعادله و دستگاه معادله و معادله های پارامتری با استفاده از این قضیه امکان پذیر است.


لاگرانژ


صورت کلی قضیه لاگرانژ 

اگر تابع f  در بازه [a,b] پیوسته باشد و در تمام نقاط بازه (a,b)  مشتق پذیر است آنگاه در این بازه نقطه ای مانند c وجود دارد به طوری که رابطه زیر برای آن برقرار است 

مشتق تابع در نقطه c  برابر است با مقدار تابع f  در نقطه b  منهای مقدار تابع در نقطه  a تقسیم بر تفریق مقدار b  با  a


 نتایج سه گانه از این تعریف و قضیه به شرح زیر میباشد:


1 - به شرط اینکه تابع ما ثابت باشد اگر تابع f  در بازه [a,b] پیوسته و مشتق آن در داخل این بازه صفر باشد انگاه تابع در بازه [a,b] ثابت است.

2- اگر دو تابع f و g  در بازه [a,b]  پیوسته باشند و در داخل این بازه مشتق های مساوی داشته باشند اختلاف آنها تنها در مقادیر ثابت خواهد بود.

3- اگر تابع ما یکنوا باشد و تابع f  در بازه ای دلخواه مانند I  پیوسته و مشتق آن در آن بازه مثبت و یا منفی باشد ان گاه تابع f  در این بازه صعودی و یا نزولی است. 

۹۶/۰۸/۲۳
پیمان بهادرانی

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.